Urodził się 28 sierpnia 1899 roku w Mszanie Dolnej, powiat Limanowa, syn Jakuba.
Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a po jej zakończeniu wstąpił do policji (od 1921). Otrzymał przydział do pracy w Oświęcimiu, gdzie pełnił służbę przez około 15 lat. Po awansowaniu do stopnia przodownika został przeniesiony na stanowisko Komendanta Posterunku w Żywcu Zabłociu.
Ożenił się z Bronisławą Kaczmarczyk, ojciec czworga dzieci: synów Kazimierza i Eugeniusza oraz córek Zofii i Heleny.
Według relacji siostry żony, Anny Busiek, wiadomo, że tydzień przed wybuchem II wojny światowej Michał i Bronisława wyjechali wraz trojgiem dzieci — dwunastoletnim Kazimierzem, pięcioletnim Eugeniuszem i dwumiesięczną Heleną do miejscowości Zimna Woda na przedmieściach Lwowa. Dziesięcioletnia wówczas Zofia została u rodziców żony Bronisławy. Prawdopodobnie Michał Pachołek otrzymał rozkaz przewiezienia akt policyjnych na tereny, na których koncepcja Sztabu Głównego Wojska Polskiego przewidywała zorganizowanie nowego obszaru obrony w oparciu o granicę z ZSRR i Rumunią. Zostali zakwaterowani w budynku miejscowej szkoły wraz z innymi trzema rodzinami (każda „mieszkała” w jednym rogu sali). Przeczuwając nadejście jeszcze bardziej tragicznych chwil, Bronisława prosiła męża, aby zamienił mundur policyjny na cywilne ubranie, ale Michał stwierdził, że „nie będzie zdradzał Ojczyzny”, i chodził dalej w mundurze.
Po agresji ZSRR 17 września obszary wschodniej Polski zostały zajęte przez wojska sowieckie. W konsekwencji tego faktu do niewoli dostało się około 250 000 żołnierzy i oficerów, w większości niestawiających oporu. Michał Pachołek podczas aresztowania oddał żonie swoją obrączkę ślubną ze słowami „może Ci się przydać”. Michał Pachołek po aresztowaniu z Zimnej Wody przewieziony został do obozu w Ostaszkowie.
Odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918 – 1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.
Michał Pachołek został rozstrzelany 30 kwietnia 1940 roku w siedzibie NKWD w Kalininie (Twerze) i pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje. Został pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.