Kpt. rez. Michał Kumuniecki, syn Antoniego i Marii z Błaszczyńskich, urodził się 27 sierpnia 1896 roku w Żywcu. Pochodził z rodziny patriotycznej Andrzeja Komonieckiego.
- 1909 – 1911 Uczeń Szkoły Realnej w Żywcu. Należy do konspiracyjnej szkoły polskiej i do harcerstwa.
- 1913 Związek Strzelecki Legionowy, ps. „Wybicki”.
- 1914 Kończy Szkołę Podoficerską Związku Strzeleckiego, 6 sierpnia wyrusza do Legionów pod rozkazy Józefa Piłsudskiego i służy w I Plutonie, 3 Kompanii Norwida Neugebauera, I Brygady.
- 1915 Choroba, operacja chirurgiczna. W Żywcu kończy Szkołę Realną. Przymusowo wcielony do wojska austriackiego, kończy Szkołę Oficerów Rezerwy w Opawie, zostaje wysłany na front włoski.
- 1916 – 1920 Przebywa w niewoli rosyjskiej, po powrocie wysłany na front włoski. W Udine Frailacco we Włoszech nawiązuje kontakt z byłymi oficerami Legionów, tam wstępuje do Powszechnej Organizacji Wojskowej. W grudniu wraca do Żywca, bierze udział w walkach na Śląsku. W walce pod Zebrzydowicami dostaje się do niewoli czeskiej. Po powrocie z niewoli od lutego do września 1919 roku dowodzi kompanią na granicy czeskiej.
- 1920 Przydzielony do 12 Pułku Piechoty w Wadowicach, przechodzi całą kampanię bolszewicką jako podporucznik, dowódca plutonu, adiutant batalionu, dowódca kompanii.
- 1920 – 1924 W listopadzie 1920 urlopowany na studia akademickie. Kończy z wyróżnieniem Politechnikę Lwowską , Wydział Architektury otrzymując dyplom inżyniera-architekta, oraz studia w szkole malarstwa w Amalfi, we Włoszech. Powstaje cykl akwareli, pejzaży włoskich i obiektów sakralnych, głównie drewnianych kościołów. Prace te uległy w czasie Powstania Warszawskiego zniszczeniu
- 1925 – 1939 Pracuje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, w Departamencie Budownictwa, a następnie, do wybuchu wojny, na stanowisku architekta powiatowego w Łowiczu, Kutnie i Sochaczewie. Wykonuje projekty szkół, szpitali, dworców kolejowych Domów Ludowych i budynków mieszkalnych. Stale pogłębia swoją wiedzę o nowe osiągnięcia w dziedzinie światowej architektury i budownictwa. Jest człowiekiem twórczym, pracownikiem naukowym na Politechnice Warszawskiej u prof. Stanisława Noakowskiego. Uczestniczy w projektowaniu wielu prac konkursowych. Razem z małżeństwem artystów plastyków Karola i Zofią Stryjeńskimi bierze udział w wyróżnionym projekcie Polskiego Pawilonu na światowej Wystawie w Paryżu. Posiada bogatą bibliotekę fachową, także w języku francuskim i niemieckim. Żona Barbara, zaangażowana w pracę konspiracyjną w czasie okupacji, udostępniała tę bibliotekę dla celów dydaktycznych studentom podziemnej Politechniki.
Varsavianista Jerzy Kasprzycki go jako wytrawnego znawcę rynku budowlanego, znanego z projektowania i realizacji nowoczesnych budynków i willi w Warszawie, głównie na Mokotowie. - 1928 Zawiera związek małżeński z Barbarą Dąbkowską, z która ma córkę Marię (ur. w 1929). Żona Barbara ukończyła gimnazjum Gracjana Pyrka, orzymała maturę i rozpoczęła pracę w dziale buchalterii firmy „Bracia Jabłkowscy”.
- 1939 Zmobilizowany (rezerwa oficerska OK‑1) w randze kapitana wyrusza 3 rześnia z Warszawy jako dowódca pociągu pancerno-technicznego na Wschód i tam po 17 września zostaje wzięty do niewoli sowieckiej. W listopadzie 1939 nadszedł od niego list do żony pisany z obozu w Kozielsku.
- 1940 Figuruje na liście transportowej NKWD do Katynia z dnia 9 kwietnia 1940 pod nr 025/1 poz.79
- 1943 Ekshumowany wiosną1943 roku z dołu śmierci w Katyniu (Lista Katyńska CK AM nr 01563). Przy zwłokach znaleziono medalik, legitymację służbową, wizytówki i zdjęcia rodzinne.
- W „Nowym Kurierze Warszawskim” z 23 czerwca 1943 ukazała się lista rozpoznanych ofiar, polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Michał Kumuniecki był na niej umieszczony pod numerem 01565.
Ojciec mój, Michał Kumuniecki, był człowiekiem o stałym charakterze, niezwykle utalentowany, typ światowca inteligenta, biegle władający czterema językami. Mówił pięknym literackim językiem. Zawsze uśmiechnięty, pogodnego usposobienia. Kochał rodzinę, był troskliwym mężem i ojcem. Mimo wielu obowiązków, zawsze znalazł czas dla córki i syna, chodząc z nimi na wystawy, do muzeum, do Łazienek, kina i teatru, wpajając umiłowanie Ojczyzny. Miał wiele zainteresowań. Był kolekcjonerem broni, chodził na polowania. Już w okresie pracy konspiracyjnej, jako uczeń Szkoły Realnej w Żywcu pierwsze miejsca w strzelaniu.
Żona Barbara zmarła w 1952 roku. Córka Maria, urodzona 12 lipca 1929, ukończyła po wojnie studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki i pracowała w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej, a następnie w Ministerstwie Sprawiedliwości, do emerytury do roku 1984. Syn Leszek, urodzony 24 maja 1931, ukończył studia na Wydziale Architektury, Politechniki Warszawskiej. Pracował jako starszy projektant w Biurze Projektów w Warszawie i jako główny projektant w Libii. Zmarł w 2013 roku.
Rodzeństwo. Siostra Jadwiga, młodsza o 17 lat, zmarła w wieku 102 lat. Mąż jej, dypl. inż mechanik, został aresztowany w listopadzie 1939za działalność konspiracyjną, zamordowany w Oświęcimiu nr obozowy 6449.
Bracia. Karol, legionista, dypl. płk. Dowódca 67 pułku piechoty w Brodnicy, zamordowany w Oświęcimiu, nr obozowy 8365.
Jan, porucznik Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, uczestnik walk na Bliskim Wschodzie, w Afryce i we Włoszech, ranny pod Tobrukiem. Zmarł w 1969 roku w Żywcu.
Michał Kumuniecki odznaczenia: Krzyż Walecznych, Medal Niepodległości, medale za wojnę 1918/21 i Medal Dziesięciolecia.