Urodzony 23 marca 1895 w Wałdowie koło Pruszcza Pomorskiego, pow. Świecki. Syn Józefa i Józefiny z domu Złotowskiej.
W trakcie I wojny walczył we Francji. Tam dostał się do niewoli a następnie wstąpił do armii gen. Józefa Hallera z którą powrócił do Polski i brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. 15 kwietnia 1921 wstąpił do Policji Państwowej. W tym samym roku ukończył Szkołę Policyjną w Warszawie i został przeniesiony do pełnienia służby w województwie pomorskim. Do 9 września 1922 pełnił służbę na terenie Komendy Powiatowej PP w Świeciu, początkowo na posterunku w Pruszczu a następnie w Lubiewie.
W 1923 zawarł związek małżeński ze Stanisławą Iwicką z Lubiewa. Kolejno pełnił służbę na terenie Komendy Powiatowej w Tczewie skąd został 1925 przeniesiony do Komendy PP miasta st. Warszawy.
5 maja 1927 przeniesiony ponownie do województwa pomorskiego, pełnił służbę w Pruszczu Pomorskim, gdzie na świat przyszedł syn Albin (1928) i córka Irena (1930) a w 1934 w Bydgoszczy urodził się najmłodszy syn Witold.
W 1937 Józef Deręgowski otrzymał nagrodę Komendanta PP w Toruniu za szczególną gorliwość przy ujawnianiu nielegalnie posiadanej broni palnej.
Do 1 stycznia 1938 był policjantem posterunku PP w Świekatowie w pow. świeckim i uzyskał stopień starszego posterunkowego.
Po wybuchu II wojny wraz z rodziną ewakuował się na wschód docierając do Chemna nad Wisłą. Tam w godzinach nocnych po raz ostatni widział się z rodziną. Udał się z armią na front wschodni, gdzie dostał się do sowieckiej niewoli. Trafił do Obozu w Ostaszkowie, Zginął prawdopodobnie 5 – 7 kwietnia 1940 w siedzibie NKWD w Kalininie.