Urodził się 24 marca 1900 roku w Łomży, syn Jana i Heleny.
Służył w I Pułku Artylerii Przeciwlotniczej.
Ukończył szkołę podstawową i liceum w Łomży. W 1921 roku został studentem Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego. W 1924 roku ukończył studia otrzymując Dyplom Nauk Leśnych. Dyplom inżyniera leśnika otrzymał w 1935 roku na podstawie pracy dyplomowej z zakresu hodowli lasu i złożeniu ostatecznego egzaminu dyplomowego.
W międzyczasie zawarł związek małżeński z Janiną z Kiełczewskich. Ze związku tego urodziło się troje dzieci: Lechosław – 1927, Maria – 1930 i Jarosław – 1931.
Mieczysław Dąbrowski należał do Związku Strzeleckiego, Polskiej Organizacji Wojskowej – czynną służbę w tej organizacji pełnił pod pseudonimem „Piast”.
Był odznaczony licznymi medalami: Medalem Niepodległości, Medalem 10 – lecia Odzyskania Niepodległości oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Pracował jako nadleśniczy w Nadleśnictwie w Supraślu. Mieszkał w Leśniczówce Podlasek.
Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej. Do rodziny nie dotarł żaden list z tego okresu.
W 1940 roku żona wraz z trójką dzieci została zesłana do Kazachstanu. Mieczysław Dąbrowski nie dowiedział się, że dwoje jego dzieci nie przeżyło wojny. Maria zmarła w Kazachstanie, a Lechosław zaginął podczas działań wojennych walcząc w armii gen. Berlinga.
Najmłodszy syn Jarosław wrócił z matką do Polski. Został lekarzem chorób wewnętrznych i wraz z rodziną mieszkał w Kętrzynie. Zmarł w 2006 roku.
O tragicznej śmierci męża Janina Dąbrowska dowiedziała się z pisma Ambasady RP w Moskwie w 1948 roku.
17 września 2008 roku zasadzono Dąb Pamięci ku czci Mieczysława Dąbrowskiego przy Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie, w którym pracował syn.
KOZIELSK
Lista NKWD z 1 IV 1940 r.,
poz. 42