Jak szukać
Informacje dotyczące korzystania ze strony
Zawartość i struktura strony – omówienie
Głównymi elementami strony internetowej NASI BLISCY są cztery podstrony gromadzące materiały i informacje o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
Są to:
- Portrety Naszych Bliskich
- Wspomnienia
- Listy i kartki obozowe
- Świat, który przeminął…
Portrety Naszych Bliskich to przeglądowa strona, która zawiera portretowe miniatury zdjęć. Fotografie ułożone są alfabetycznie – według nazwiska znajdującego się w podpisie miniatury.
Naciśnięcie wybranej fotografii kieruje do odrębnej podstrony, przypisanej postaci z miniatury.
Strona ta zawiera:
- notę biograficzną
- fotografię portretową (jeżeli taką dysponujemy)
- zestaw fotografii i skanów dokumentów przybliżających wybraną postać (jeśli zostały nam udostępnione).
Pod zdjęciem portretowym mogą znajdować się odnośniki do dodatkowych podstron związanych z wybraną sylwetką:
- Listy i kartki obozowe
- Wspomnienia
- Świat, który przeminął…
Fotografie i skany dokumentów są wyświetlane w formie galerii obrazów. Po ustawieniu kursora myszy komputerowej na wybranym obrazie, pojawi się jego opis. Naciśnięcie obrazu spowoduje jego otwarcie w osobnym oknie, a wtedy opis obrazu znajdzie się bezpośrednio pod nim.
Wspomnienia to najbardziej osobista część strony NASI BLISCY. Jeśli ktoś z członków rodziny (córka, syn, synowa, zięć, wnuk, prawnuk etc.) „po swojemu” opisał pochowaną na jednej z katyńskich nekropolii postać, wspomnienie to prezentujemy właśnie w tym miejscu.
Listy i kartki obozowe to podstrona, gdzie wyświetlane są skany korespondencji uwięzionych w obozach jenieckich do rodzin pozostałych w Polsce lub kartek i listów, jakie z terenów okupowanych przez hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję rodziny wysyłały do obozów lub – po tym jak wiosną 1940 przestały nadchodzić odpowiedzi z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa – do więzień na terenie zachodniej Białorusi i Ukrainy oraz obozów w głębi ZSRR. Ta ostatnia część korespondencji jest świadectwem poszukiwań zaginionych jeńców.
Niektóre listy i kartki posiadają transkrypcje lub tłumaczenia na język polski.
Świat, który przeminął… to podstrona w postaci galerii obrazów. Zawiera ona fotografie, które nie zostały umieszczone pod notą biograficzną, a w doskonały sposób przedstawiają okoliczności osobistego, zawodowego i rodzinnego życia naszych bohaterów.
Po ustawieniu kursora myszy komputerowej na wybranym obrazie, pojawi się jego opis. Naciśnięcie obrazu spowoduje jego otwarcie w osobnym oknie, a wtedy opis obrazu znajdzie się bezpośrednio pod nim.
Wszystkie prezentowane przez nas materiały pochodzą od rodzin osób pochowanych na jednym z Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie, Miednoje lub Kijowie-Bykowni.